OTÁZKY?  NÁVRHY?             SEM S NIMI 

© 2013-2019  Go-Dany.sk

Slovakia

Ako som sa rozčúlil. Rozlúčil.

December 26, 2018

No čo sa človeku po rokoch nestane. Plávam si kľudne v plynúcich vodách môjho slobodného učiteľského mikrosveta, keď tu zrazu nečakane, prvý krát po dlhom čase, naďabím na biznis partnera typu ´korporátny oný´ :) To bolo tak .. 

 

 

Jedného dňa, krátko predtým, čo sa mi mal skončiť vcelku zábavný džob s cudzincom, ktorého som sa pomerne neúspešne pokúšal primäť k naučeniu sa aspoň zopár slovenských slov, ma oslovili z inštitúcie, toho pána platiacej, že aby som im na neho napísal nejakú spätnú väzbu. Akože feedback. Uznali, že si ma (ako jeho učiteľa) pán cudzinec (ako môj študent) chválil a bol so mnou spokojný. Chceli teraz asi vedieť, ako som bol ja spokojný s ním. Taká spätná väzba má svoj zmysel nepopieram, niekedy to je dokonca aj dobrý nápad. Tak som im ju dodal emailom ako odpoveď na ich email. Bežný postup, bežná komunikácia. A vtedy to prišlo. 

 

Aby ste boli v obraze, pracovné napojenia boli nasledovné. Učil som slovenčinu migranta z Kuby vo veku nad 40. Prišiel cez USA, a bola v tom možno aj nejaká politika, pretože jemu to vyučovanie platila jedna medzinárodná inštitúcia obchodujúca s migrantami tak, že platila jednému nemenovanému súkromnému inštitútu, ktorý vedie istý Kanaďan (nazvime ho Heňo), ktorý potom platil (vysvitne, že ani nie) lektora, čiže mňa. Áno, tak trochu bordel, ako sme tu už na to celkom zvyknutí. Aj som chvíľu rozmýšlal, že z toho vycúvam, keď som sa dozvedel o možnom pozadí tohoto kšeftu grantového razenia, ale dal som pánovi kanaďanovi šancu. Nevyšlo. Pretože, na čo ja vôbec zvyknutý nie som je to, čo prišlo po mojej spätnej väzbe. 

 

Tu je z nej úryvok: Kedze Pan XY nie je prilis studijne, ci intelektualne zalozeny typ cloveka, ale skor prakticky zalozeny, s jednoduchsim pohladom na svet, aj jeho progres sa odvijal viac od jeho kazdodennych zivotnych situacii, nez od casu straveneho nad materialmi. Vzhladom k jeho momentalnej mentalnej a casovej kapacite sme dosiahli velmi mierne uspokojivy vysledok. Predpokladam, ze v jeho pripade ide aj o to, ci, kedy a ako velmi si uvedomuje, do akej miery jeho prezitie na Slovensku zavisi od jeho schopnosti sa dorozumiet po Slovensky. A logicky, jeho motivacia by urcite bola silnejsia, ak by si hodiny platil sam.

 

Tento posudok som napisal s vedomím, že obe strany, aj ja aj oni vedia, aký typ človeka to je, na tom sme sa zhodli už v predchádzajúcej komunikácii. Pravdepodobne nemal maturitu, a možno by mal dokonca diagnostikovanú, teraz pomerne rozšírenú poruchu učenia v zmysle ´dys-niečo´. To len na margo.

 

Potom, čo slečna z tej inštitúcie nebola spokojná a chcela, aby som to napisal celé znovu, ale trochu inak a pridal aj osnovy (o ktorých dovtedy nebolo zmienky) a identifikoval jeho úroveň, som len doložil trošku tvrdším tónom: Uroven pana XY je (alebo nie je) velmi neuplna A1 :) Osnovy su v pripade cudzincov mnohokrat nezmysel. Naucil sa velmi zakladnemu prvemu kontaktu, predstavit sa, povedat a opytat sa nieco velmi zakladne o sebe a o druhom. Povedat nieco o praci a nieco o byvani. Plus dalsich par detailov. Co vsetko sa naucil je hadam cisto jeho vlastna vec. Jeho hodiny mu boli platene verim, ze nie preto, ze by sa niekomu upisal, ale preto, lebo ten niekto to povazoval za spravne.

 

V tomto momente už slečna asi prestala vnímať realitu a začala sa opakovať v zmysle, že potrebuje, aby som to celé napísal ešte raz, objavil sa tam navyše ešte k tomu jeden formulár na vyplnenie, plus jemná vyhrážka, že či túto komunikáciu môže kopírovať mojej ´predpokladanej´ nadriadenej. Moji milí, tam som sa rozčúlil prvý, no nie posledný krát. Uznávam, mohol som voliť iný, neutrálnejši tón spätnej väzby. V budúcnosti sa asi trošku zmoderujem. Ale nie zas úplne, to by som už predsa nebol ja. A vy ma predsa máte radi práve pre to, kto som a čo Vám dávam. Tú kombináciu vedomostí, inšpirácie, autenticity, humoru, nadhľadu, koučingu a ľudského dotyku, vďaka ktorému ste so mnou podaktorí už aj roky rokúce. Nuž, takéto klasické vynucovanie si moci u mňa proste nemá žiadnu šancu. Jednou z mojich (a teda ja mojich klientov) základných hodnôt, s ktorými pracujem je sloboda. Tak som to mojej predpokladanej nadriadenej preposlal sám s vyjadrením, že nie, ja sa opakovať nemienim, majú odomňa všetko, čo potrebujú :) 

 

Druhý krát ma myklo, keď v ešte silnejšej vynucovacej rétorike pokračovala nielen (moja predpokladaná nadriadená) prvá asistentka pána Kanaďana, ale aj druhá asistentka pána Kanaďana, ktorá mi začala kázať v zmysle, že ako si dovoľujem takto to napísať, takýto feedback (o študentovi, s ktorým podotýkam mám veľmi osobný a pozitívny vzťah doteraz), že som v tomto zmysle povinný urobiť to a ono, a ideálne znovu. A potom ešte aj on sám pán Kanaďan (nazvali sme ho Heňo) tomu dal korunku, keď ma začal nazývať hlupákom, vraj teraz okamžite musím blablabla, a pokračoval s vyhrážaním sa možnosťou, že sa o mojich spôsoboch dozvie celá Bratislava, a že mi teraz nevie zaručiť zaplatenie mojej práce, kedže som ho touto spätnou väzbou pripravil o dobré meno ..

 

Teraz mi dovoľte sa už zasmiať na plné ústa týmto grantovým kšeftárom. To je tak, keď migrant z Kanady (dlhé roky žijúci v SR bez toho, aby sa naučil čo len ceknúť po slovensky) chce silou mocou vyťažiť zo systému zarábaním na grantoch a migrantoch :) 

 

Tu končím tento príbeh. Požiadal som pána ´korporátneho oného´ Heňa o okamžité ukončenie spolupráce a tie peniaze, čo mi bol dlžný (100 €) som mu otvorene daroval. Tu je moj postoj k podobným praktikám ako upozornenie pre budúcich potenciálnych biznis partnerov (jazykovky a iné):

 

- som Váš slobodný biznis partner, nie neslobodný zamestnanec 

- očakávam vzájomný rešpekt a dialóg, v ktorom budú moje (´nie´ alebo ´áno´) vypočuté a rešpektované

- predtým, než ma oslovíte (ako v tomto prípade), prečitajte si o mne na nete, alebo na tomto webe 

- rozhodovať o spôsoboch učenia a dávania spätnej väzby na študenta je plne v mojej kompetencii :) 

 

Daniel Go-Dany.com

 

 

 

Share on Facebook
Please reload

Najnovšie články

Čo nového s Go-Dany.com

August 25, 2019

1/9
Please reload

Archív
Please reload

Tagy
Please reload

Sledujte 
A vďaka za prípadné zdieľanie :)
  • facebook.com/godany.sk